  • Sku: AEMR-2-G24-B6-60-H LPG
  • Vendor: Asber
ASBER COMPLETE STOVE AEMR-2-G24-B6-60-H | Stove | 6 Burners | Double Oven 24" and 36" | 24" Griddle | Grill | Gas | Stainless Steel | For Industrial Dining Rooms, Hotels, Cafes, Bistros, and Restaurants
 per
The ASBER AEMR-2-G24-B6-60-H complete range features 6 burners, a double oven (24" and 36"), a 24" griddle, and a gas grill for preparing delicious dishes in your industrial kitchen, hotel, cafeteria, bistro, or restaurant. Made of stainless steel, it's powerful and durable. Cook with comfort and style!
Characteristics:
  • Material: Stainless steel construction, except for the backrest.
  • Fully removable control panels for easy maintenance.
  • Stainless steel grease collection trays/pans, removable for easy cleaning.
  • One-piece manifolds, temperature flared.
  • Reinforced gas valves, ANSI/CSA certified.
  • (2) chrome-plated wire grills, adjustable in height.
  • Kit of (4) height-adjustable stainless steel tubular legs from 6” to 8”.
  • Total BTU: 280,000.
OVENS:
  • Safety pilot valve for the pilot and for the burner.
  • Ignition through flame conduction tube.
  • Porcelain-enameled floor and door frame.
  • Insulated walls to improve efficiency and reduce heat transmission to the outside.
  • Reinforced and removable door hinges.
  • Chrome-plated wire guides with capacity for 3 possible height levels.
  • They allow the use of an "American bakery tray" (26 x 18 inches).
  • BTU: 60,000.
GRILLS:
  • Independent pilots for each burner.
  • Reinforced 12” x 12” removable upper grilles, made of cast iron, equipped with special tabs for pilot protection.
  • BTU: 180,000.
IRON
  • Powerful, state-of-the-art, high-capacity "U" burners, made of stainless steel, 20,000 BTU/hour each, placed every 12", and a powerful, state-of-the-art "Flute" burner.
    High capacity, made of stainless steel.
  • 3/4” thick cold-rolled plate, welded to the perimeter truss at its top.
  • Perimeter truss in stainless steel, 14 gauge.
  • Grease collection channels in austenitic stainless steel (non-magnetic).
Dimensions:
  • Front: 152.4 cm.
  • Depth: 82.3 cm.
  • Height: 94.3 cm.
View full details
*Mensualidades o Crédito solo para tarjetas de crédito participantes.
**¡Disfruta de envío gratis en una amplia selección de ciudades en los Productos C!