  • Sku: APTS-60-16 HC 115V 60Hz
  • Vendor: Asber
 per
Characteristics:
  • Material: Exterior and interior construction in stainless steel, except for the backrest.
  • Interiors with sanitary edges.
  • 50 mm thick injected polyurethane insulation with a density of 40 Kg./m³, CFC-free.
  • Stainless steel partition panels between inserts and storage cabinet.
  • They allow the use of “GN” inserts, with a maximum depth of 6”.
  • Solid panels with counter-doors in austenitic (non-magnetic) stainless steel.
  • Easily removable magnetic door seals (no tools required).
  • 2 Solid doors with automatic closing device.
  • Forced draft cooling system, R290 eco-friendly refrigerant gas.
  • Hermetic compressors with ventilated condensers.
  • Copper tube evaporators and aluminum fins with epoxy coating.
  • Evaporation of water from automatic defrosting.
  • Electronic temperature and defrost controls.
  • Operating temperature: 0 °C to 4 °C in an external environment of 32 °C and 65% RH
  • 2 Epoxy-coated grills, adjustable in height.
  • 16 GN-1/6 inserts in clear polycarbonate NSF 4” deep.
  • Stainless steel guides for fixing inserts.
  • 10” wide Nylamid board.
  • 5” diameter wheel kit (maximum height of 6” including stem), of which the front ones have brakes.
  • They include a cable and Nema 5-15P plug.
  • Electric.
  • Capacity: 16.8 Cubic Feet.
  • Voltage/Frequency: 115V - 60Hz at 2.5 Amp.